Bez kategorii

Imieniny- znaczenie imienia Marta

Wakacje uwielbiam z wielu powodów. Jednym z nich są moje imieniny, które obchodzę właśnie dzisiaj. Już po raz drugi obchodzę je w Niemczech na wyspie (tutaj ludzie nie obchodzą imienin, nie wiedzą za bardzo, co to jest za święto). W zeszłym roku próbowałam wytłumaczyć koleżance z Tajlandii, z którą pracuje tutaj, co obchodzę tego dnia, ale niestety bezskutecznie.

W tym roku na szczęście mam podwójne szczęście obchodząc imieniny. Po pierwsze mam wolny dzień a po drugie mogę je spędzić z Agatą (siostrą mojego narzeczonego a przyszłego męża 😀 Brakuje mi tutaj tylko Artura z Jerrym i mojej rodziny i już w ogóle byłabym szczęśliwa. Ale cóż! Wszystkiego mieć nie można niestety… No, ale wracając do moich imienin! 😀

Wczoraj zaczynałam pracę na godzinę, 15:00 więc odrywając się od książki, która ostatnio bardzo mnie pochłonęła postanowiłam trochę więcej poczytać o znaczeniu mojego imienia. Muszę przyznać, że dowiedziałam się kilku ciekawych rzeczy, ale również i z kilkoma rzeczami się nie zgadzam, jeżeli chodzi typowo o moją osobę.

Pochodzenie i znaczenie imienia Marta

Marta jest to imię pochodzenia aramejskiego, od słowa marta (pani, władczyni).

„Marta lubi kontakty z otoczeniem, ale nie ulega wpływom innych. Twardo stąpa po ziemi i wyróżnia się sporą siłą – zarówno psychiczną, jak i fizyczną. Nieraz zdobywa przewagę nawet nad płcią przeciwną. Nikt nie potrafi, tak jak ona rozplanować każdej chwili dnia. Nie jest jednak nerwowa ani wybuchowa.”- Z ostatnim zdaniem muszę się nie zgodzić. Ja niestety jestem bardzo wybuchowa i czasami reaguje zbyt emocjonalnie… Uważa, to za swoją dużą wadę. Próbuje to zwalczyć, ale wychodzi to różnie.

 

Imieniny Marty

Imieniny wszystkie Marty mogą obchodzić: 11, 18, 19 stycznia, 22, 23 lutego, 14 kwietnia, 16, 21 czerwca, 27, 29 lipca, 23 września, 2, 16, 24 października. Jednak najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Marty jest 29 lipca.

 

Życie towarzyskie

„Marta lubi kontakty towarzyskie a ludzie lubią ją. Często się uśmiecha i jest ogólnie życzliwa. Niestety wcześnie dojrzewa i zatraca beztroskę młodości. Nie jest nerwowa ani wybuchowa, po prostu czai się w niej pewien niepokój. Marta ogólnie posiada pozytywne podejście do życia i potrafi dobrze się bawić.”- Jak wspomniałam wcześniej jestem wybuchowa, nerwowa również. To fakt staram się myśleć pozytywnie i patrzeć optymistycznie w przyszłość, ale z tym również bywa różnie. Bardzo często widzę wszystko w ciemnych barwach i panikuje, co jest również moją wadą.

 

Predyspozycje zawodowe

„Marcie dobrze pracuje się tam gdzie może zarządzać powierzonym jej mieniem czy obszarem, np. w turystyce, hotelarstwie, gastronomii, administracji, zaopatrzeniu oraz w archiwum, bibliotece czy magazynie.”- A to ciekawe! Ukończyłam technikum hotelarskie 😀 Święta Marta z Bretanii jest patronką nawet hotelarzy, gospodyń domowych i kucharek.

 

Odmiany i zdrobnienia imienia Marta

Marcia, Marteczka, Martunia, Martusia. Osobiście uwielbiam, kiedy mówi się do mnie zdrobniale. Marta brzmi dla mnie tak poważnie chwilami aż za poważnie. Lubię też, kiedy mój narzeczony wymyśla różne kombinacje od mojego imienia. Z takich popularnych mogę przytoczyć: Miś Martiś, Meryendelu (stąd moja nazwa na Instagramie). Nawet moja szwagierka ostatnio zaczęła mnie nazywać Martita, więc myślę, że lada moment to też się przyjmie już w rodzinie.

 

 

Przysłowia i powiedzonka

Marta dziewczyna grzechu warta.

Gospodyni Marta niewiele warta.

Trafiła Marta na Gotarta.

 

Na koniec muszę przyznać, że lubię swoje imię i moja mama nadając mi je chyba czuła, że będzie ono do mnie idealnie pasować 😀

 

Imieniny- znaczenie imienia Marta
Imieniny- znaczenie imienia Marta

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *