
Imiona dla dziewczynek i chłopców – czym kierować się przy wyborze?
Informacja o mającym przyjść na świat dziecku wywołuje wiele emocji i wymaga przygotowań. Rodzice wraz z najbliższą rodziną niejednokrotnie jeszcze przed przyjściem maluszka na świat zastanawiają się, jak dać mu na imię. Jakie są trendy w tym zakresie i na co zwrócić uwagę w tym zakresie?
Popularne imiona dla dziewczynek
Od wielu lat u szczytu listy najpopularniejszych imion żeńskich znajdują się Zuzanna i Julia. W styczniu 2020 roku Ministerstwo Cyfryzacji podało listę imion, które w 2019 roku rodzice wybierali najczęściej dla swoich dzieci. Jeśli chodzi o imiona dla dziewczynek, popularność zyskały m.in.:
- Zuzanna – to imię nadano w 2019 roku 8456 dziewczynom. Co ciekawe, niepodzielnie królowało ono na liście najpopularniejszych dziewczęcych imion także w 2018 roku
- Julia – 8189 dziewczynek
- Zofia – 7737 dziewczynek
- Maja – 7435 dziewczynek
- Hanna – 7382 dziewczynki
- Lena – 6815 dziewczynek
- Alicja – 5229 dziewczynek
- Maria – 5139 dziewczynek
- Oliwia – 4858 dziewczynek
- Amelia – 4732 dziewczynki
Od pewnego czasu coraz wyżej w rankingu popularności imion żeńskich znajdują się te kwalifikowane jako tradycyjne, czyli właśnie Zofia, Maria czy Alicja. Natomiast imiona nadawane dziewczynkom najrzadziej to Zoi, Emi i Eileen.
Popularne imiona dla chłopców
Podobnie jak w przypadku imion dla dziewczynek, pojawiło się zestawienie najpopularniejszych imion dla chłopców. Na pierwszych miejscach znalazły się w nim:
- Antoni – w 2019 r. nazwano tak 8550 chłopców. W przypadku synów to imię było najpopularniejsze także w 2018 roku
- Jan – 8032 chłopców
- Jakub – 7966 chłopców
- Aleksander – 7432 chłopców
- Szymon – 7177 chłopców
- Franciszek – 6805 chłopców
- Filip – 6169 chłopców
- Mikołaj – 5786 chłopców
- Wojciech – 5468 chłopców
- Adam – 4899 chłopców
Do najrzadszych imion męskich w 2019 roku nadawanych w Polsce zaliczono Javiera i Fabiena.
Nie wszystkie imiona są dostępne
Od 1 marca 2019 roku w Polsce obowiązuje nowa ustawa dotycząca zasad nadawania imion dzieciom w naszym kraju. Wszystkie zasady dotyczące nadawania imienia dziecku przez rodziców lub opiekunów reguluje ustawa o aktach stanu cywilnego. Zarówno imiona dla dziewczynek, jak i dla chłopców nie mogą w żaden sposób ośmieszać dziecka ani być nieprzyzwoite. Niezależnie od obywatelstwa i narodowości rodziców wybrane imię lub imiona (maksymalnie dwa) mogą być imionami obcymi. Od niedawna można już wybrać imię, które nie wskazuje na płeć dziecka, ale w powszechnym znaczeniu jest przypisane jednak do danej płci.
Jak wybrać imię dla swojego dziecka?
Rodzice mają setki sposobów na to, aby wybrać odpowiednie imię dla swojej pociechy. Jedni mówią, że po ujrzeniu twarzyczki dziecka po porodzie od razu wiedzą, jakie imię będzie pasować, inni z kolei kierują się rekomendacją członków rodziny lub znajomych, a jeszcze – panującą modą. Najczęściej wybieramy takie imiona dla dziewczynek lub chłopców, które dobrze nam się kojarzą – z ulubioną ciocią, babcią, koleżanką albo gwiazdą show-biznesu. Wielu ludzi przegląda imienniki w poszukiwaniu inspiracji.
Wybierając jednak imię dla dziecka, warto kierować się własnym poczuciem estetyki, a także tym, aby nie było ono ośmieszające oraz wskazywało płeć dziecka – zgodnie z powszechnym przekonaniem. Nadanie jak najbardziej oryginalnego i niespotykanego imienia niekoniecznie będzie dobrym wyborem, zwłaszcza w połączeniu z pospolicie brzmiącym nazwiskiem. Dobrze by było, aby rodzic racjonalnie podszedł do tej kwestii i nadał imię, z którym dziecko bez trudu będzie się później identyfikowało i które nie narazi go na napiętnowanie ani ośmieszenie. Wybierając imiona dla dziewczynek oraz chłopców pamiętajmy, że nasza pociecha w przyszłości nie będzie maluszkiem – stanie się przecież dorosłym, który z pewnością nie będzie chciał, aby jego imię stało się powodem kompromitacji.
Moment nadania imienia dziecku z pewnością jest ważnym wydarzeniem w życiu rodziny. Niezależnie od tego, czy wybieramy imię dla chłopca czy dziewczynki, warto zastanowić się chwilę przed podjęciem ostatecznej decyzji!
Źródło: Artykuł partnerski
Zobacz również

Jakie są dostępne obozy młodzieżowe?
3 października 2021
Wstawanie prawą nogą jest możliwe, spróbuj! Kilka rad na ten temat
17 października 2017