Bez kategorii

Jak pokonać strach przed występem publicznym?

Nie raz bywa, że przygotowujemy się do występu idealnie. Poświęcamy wiele czasu na przygotowania ,próby a kiedy przychodzi co do czego, nie możemy z siebie wydusić ani jednego dźwięku. Poniżej opisuję moje sposoby na to jak pokonać strach przed występem publicznym:

Po pierwsze doświadczenie 

 Z każdym kolejnym występem będzie coraz lepiej, będziecie bardziej wyluzowani. W związku z tym korzystaj z każdej okazji występu publicznego. Jeśli nie masz takiej możliwości, śpiewaj przed przyjaciółmi, rodziną.

*Po drugie ubiór

 Na scenie masz czuć się swobodnie,to ma być twoje pięć minut sławy. Dlatego nie wciskaj się w ciasne spodnie tylko dlatego że podkreślają twoje walory. Włóż na siebie coś w czym czujesz się dobrze i nie będziesz spięta.

Występ dla szkoły podstawowej - jak pokonać strach przed występem publicznym
Występ podczas rekolekcji szkolnych – jak pokonać strach przed występem publicznym

 

Po trzecie odpowiedz sobie na pytanie czego tak naprawdę się boisz?

 Skoro jesteś dobrze przygotowana (w przeciwnym wypadku nie dziwię się, że się stresujesz), to w czym rzecz? Opinia innych? Musisz być pewna siebie. To właśnie TY jesteś swoim największym krytykiem. Ludzie inaczej, i na pewno z większą aprobatą, odbiorą Twój występ. Tak jest zawsze. Nie myśl o tym, co powiedzą inni, tylko rób swoje. Większość z nich nie potrafi tego co Ty. Jeśli skrytykuje Cię osoba która kompletnie nie ma pojęcia o tym co robisz w ogólnie nie zna się na tym, to powiedz jej aby zrobiła to lepiej. Wiele razy spotkałam się z takimi opiniami, a kiedy tak powiedziałam osoba ta bez słowa odchodziła. Przyjmuj krytyki od ludzi którzy znają się na tym,z tej krytyki zawsze wyciągnij dla siebie naukę. 

 Wow, ile ludzi, na pewno ktoś zauważy moje błędy!

 Nie. Publika nie jest po to, żeby czyhać na każdą Twoją pomyłkę. Zdaj sobie sprawę, że tym co robisz sprawiasz innym przyjemność. To nie są krytycy muzyczni, tylko ludzie którzy przyszli miło spędzić 

czas. Część z nich nawet się nie zorientuje, kiedy popełnisz błąd.

WOŚP - jak pokonać strach przed występem publicznym
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – jak pokonać strach przed występem publicznym

 

 Pomyśl sobie, że przecież nadmierny stres Ci w niczym nie pomoże, a jedynie zepsuje Twój występ.

Jesteś dobrze przygotowana, dużo czasu poświęciłaś na próby, wyczekiwałaś tej chwili od dawna, więc dlaczego ma być nieudana? Weź się w garść! Wyjdź na scenę i zrób to jak najlepiej potrafisz. Nie traktuj tego jako test, tylko jako dobrą zabawę i możliwość wykazania się.

Śpiew - jak pokonać strach przed występem publicznym
Występ w kościele – jak pokonać strach przed występem publicznym

Może Ty znasz jeszcze jakieś sposoby na to jak pokonać strach przed występem publicznym?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *