Bez kategorii

Przemyślenia na temat odmienności

Słowo „dziwny” według słownika języka polskiego znaczy odznaczający się czymś osobliwym, niezrozumiałym. Co wyróżnia osobę określoną takim mianem? To zależy. Wystarczy czasem jedna cecha. Czasem ktoś inaczej myśli, ma inny światopogląd, osobliwie wygląda. Takich cech i szczegółów może być całe mnóstwo. Dlaczego poruszam ten temat? Ponieważ około miesiąca temu byłam w kinie na filmie pod tytułem „Cudowny chłopak”, który zainspirował mnie do masy przemyśleń, co w konsekwencji doprowadziło do powstania tego wpisu.  

Krótko o filmie + moja opinia

Auggie Pullman jest zwyczajnym chłopcem, który ma marzenia, kocha Gwiezdne Wojny, interesuje się naukami ścisłymi. Na jego drodze staje jednak pewien problem – od urodzenia jest chory, co spowodowało, że musiał przejść kilkanaście operacji, przez co jego twarz różni się od normy i pozostałych rówieśników. Matka Auggiego postanawia puścić chłopca do normalnej szkoły. Jak się łatwo domyślić, początek nie był specjalnie przyjemny. Jak to przystało na dziesięcioletnie dzieci, bez żadnych skrupułów nazywają go one potworem. Chłopak mimo przeciwności z czasem zdobywa przyjaciół i przekonuje do siebie coraz więcej dzieci. Auggie jest żywym przykładem na to, że prawdziwa wartość każdego człowieka nie zależy od tego, jak wygląda, jak się ubiera, tylko od tego co robi, mówi i co ma w sercu. Film nie tylko skupia się na chłopcu, ale również na jego najbliższych, którzy musieli nauczyć się żyć z Auggiem i z jego chorobą. Jednak wszystkich łączy silna więź i dzięki wzajemnemu wsparciu potrafią przetrwać wszystkie przeciwności losu.

Przemyślenia na temat odmienności
Przemyślenia na temat odmienności

Jak znieść odrzucenie?

Nagle z dnia na dzień wszystko zaczyna malować się w ciemnych barwach i masz wrażenie, że wszystko odsuwa Ci się spod nóg? Do Twojej głowy napływają myśli, że zostałeś sam i zaczynasz zamykać się na otaczający Cię świat? Nie poddawaj się! Pomyśl sobie, że to wszystko to część gry, bo tak naprawdę nasze życie to pewnego rodzaju gra, a dana porażka lub odrzucenie przez rówieśników, czy niepowodzenia to jej część. Jest prosty sposób na to, aby przetrwać takie odrzucenie – cel. Gdy człowiek postawi sobie w życiu pewne cele to bezapelacyjnie będzie mu wtedy łatwiej. Nasza cała uwaga nie skupi się na problemach, spojrzymy na nie z innej perspektywy, będą dla nas kolejnym stopniem do pokonania, który konsekwentnie prowadzi do wyznaczonego celu. Nie ma znaczenia to co dzieje się po drodze, liczy się to gdzie będziemy i kim będziemy, kiedy zrealizujemy zamierzone cele.

Auggie jest tego świetnym przykładem. Ten młody chłopak mimo odrzucenia przez rówieśników skupiał się na swoich pasjach, na tym, co pchało go dalej. Oczywiście miał chwilę zwątpienia i załamania, ale dzięki swojej rodzinie stanął szybko na nogi i uwierzył w siebie. Tak samo i my, nie skupiajmy się na błahostkach, spójrzmy na życie z szerszej perspektywy. Kiedy mierzę się z jakimś problemem, który w danej chwili wydaje mi się być trudny i denerwujący – myślę wtedy czy będę pamiętała o tej sytuacji / tym problemie za 5 czy 10 lat. Najprawdopodobniej nie, w takiej sytuacji nie warto zaprzątać sobie tymi sprawami zbytnio głowy. Ludzie zawsze będą nas wytykać palcami, zawsze znajdą do tego powód, a my w tym wszystkim nie dajmy się zwariować. Pnijmy się dalej w górę, nie stójmy w miejscu:)

Przemyślenia na temat odmienności
Przemyślenia na temat odmienności

Czy uczyć dzieci tolerancji?

Moja odpowiedź brzmi: tak. Mimo genialnie rozwiniętej technologii, medycyny i wielu innych dziedzin nie wszystko wychodzi nam idealnie. Uważam, że empatia w dzisiejszych czasach jest bardzo ważna, nie tylko ze względu na to, że po prostu tak trzeba, ale również ze względu na to, że jesteśmy tylko ludźmi, mało tego, ludźmi, którzy popełniają błędy i ciągle się uczą. Jeżeli my nie okażemy empatii komuś, kto jej potrzebuje, to w momencie naszego kryzysu również możemy jej nie otrzymać. Warto zawsze zadać sobie pytanie: Jak ja bym się wtedy poczuła?

Przemyślenia na temat odmienności
Przemyślenia na temat odmienności

Podsumowanie

Film „Cudowny chłopak” pokazuje nam jak ważna jest wewnętrzna siła i samozaparcie. Różnimy się od siebie, ale naszą tajną bronią może być to, że sobie będziemy podobali się bezgranicznie.  Inność nie jest przecież niczym złym, wolę świat składający się z różnych ludzi, którzy mają różne myśli i różne upodobania. Na pewno jest to ciekawszy świat niż monotonny zbiór takich samych ludzi. Takie przekonanie i głowa podniesiona wysoko oraz gotowość do walki pokona naszych przeciwników w kilka sekund 🙂

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *