Bez kategorii

Relacje społeczne

Wchodzimy powoli w okres okołoświąteczny. Czas ten często nas pochłania. Gonitwa za odpowiednimi prezentami dla naszych bliskich, świąteczne przygotowania w postaci porządków, gotowanie, robienie pierników i wiele innych czynności. Jednak nie możemy zapomnieć, że ten czas jest bardzo dobrym okresem na odnowienie zapomnianych relacji. Pielęgnacja relacji z naszymi bliskimi jest niezwykle ważna. Wiele badań pokazuje, że relacja z drugim człowiekiem wspomaga nasze zdrowie psychiczne i dzięki tym relacjom jesteśmy szczęśliwsi.

Badania te bardzo mocno ukazują, że nasza więź emocjonalna i jej nasycenie pomaga nam zaspokoić nasz dobrostan i wpływa na dłuższe życie. Daje nam to większe poczucie bezpieczeństwa i pewności. Dzięki temu jesteśmy pewniejsi, że w każdej sytuacji możemy liczyć na drugiego człowieka. Człowiek to nie robot, ma swoje uczucia i potrzeby. W trudnej sytuacji/okresie szuka u drugiego człowieka wsparcia, zrozumienia i pewnego rodzaju pomocy.

 

Spotkanie tak samo dobre dla zdrowia jak sport

Badania dowiodły, że osoby otaczające się wieloma zaufanymi osobami, z którymi w miarę regularnie się spotykają i spędzają swój czas, żyją dłużej, a ich życie jest aktywniejsze. Reakcje biochemiczne mózgu, wsparcie jak i posiadanie bliskich osób mają ogromy wpływ na nasze życie psychiczne. Naukowcy twierdzą, że zaniedbywanie społecznych relacji jest tak samo niebezpieczne dla człowieka jak używki w postaci alkoholu, papierosów lub, coraz bardziej powszechna w naszym świecie, otyłość.

Jednak, żeby było jasne – nie neguję samotności. Sama jej czasami potrzebuję i lubię przebywać sama ze sobą. Uważam, że umiejętność przebywania z samym sobą jest szalenie ważna, ale trzeba to odpowiednio wyważyć i mieć nad tym zdrową kontrolę, aby nie popaść z jednej skrajności w drugą. Często takie separowanie się od innych staje się naszym złym nawykiem.

 

Sposoby na wzmocnienie relacji

Żadna torebka, biżuteria czy drogie kosmetyki nie są w stanie zastąpić nam czasu z drugą osobą. Ważna jest ilość tego czasu, ale również i jego jakość. Warto pamiętać, że to nie musi być od razu droga i wykwintna kolacja w drogiej restauracji. Dziś postanowiłam Wam przedstawić kilka moich sposobów 🙂

 

  • Wspólne posiłki

Uważam, że są one niezmiernie ważne w rodzinie. Nie muszą to być wszystkie posiłki, ale warto zadbać o to, aby choć jeden posiłek konsumować wspólnie. Siedząc razem przy stole, opowiadając sobie wydarzenia z dnia, już budujemy więź, ale również ją pielęgnujmy.

 

  • Wspólne spędzanie czasu

Aktywność, która zaangażuje wszystkich? Jak najbardziej! Jaka to może być aktywność? Na przykład wspólny spacer, gra planszowa czy też mała wycieczka. Banalnie proste, prawda? 🙂

 

  • Rozmowa

Warto podkreślić, że musi to być szczera rozmowa. „Nie, bo nie” nie wchodzi tutaj w grę. Tylko dzięki szczerej rozmowie jesteśmy w stanie wypracować wspólnie kompromisy, wyrazić swoje emocje, mamy możliwość wyrazić swoje zdanie na dany temat a to, mimo wszystko, w jakiś sposób pielęgnuje, ale również i podtrzymuje naszą więź z drugą osobą.

 

  • Pamiętać o ważnych chwilach

Urodziny, rocznice, imieniny, święta i wiele innych ważnych momentów. Warto postarać się o to, aby celebrować wszystkie istotne momenty. W dorosłym życiu, pracując, mając rodzinę czasami to może być jedyna okazja do tego, aby spotkać się przyjaciółką/przyjacielem i spędzić trochę czasu razem 🙂

 

Małe rzeczy, które mogą poprawić nasze relacje i nasze samopoczucie. Nie trzeba od razu wielkich rzeczy 😉

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *